Jak przestać być ciągle zmęczonym? - Polish Success Centre
Tak było na Kobieta niezależna w UK
May 29, 2015
Najważniejsze przesłania z seminarium “Obudź swoją Duszę – Jak usłyszeć głos intuicji”
June 13, 2015

Jak przestać być ciągle zmęczonym?

Nasza przyjaciółka zwierzyła się nam, że ciągle jest zmęczona, ponieważ nie dosypia i poprosiła nas o radę. Zapytaliśmy, jaki ma plan dnia. Powiedziała, że codziennie rano wstaje, odwozi dziecko do szkoły, następnie spotyka się z klientami, po południu znów poświęca czas dziecku i w związku z tym pracę na komputerze odkłada na późny wieczór, przez co późno się kładzie itd. I tak w kółko.

Taki problem dotyczy wielu z nas. Jesteśmy ciągle zmęczeni, ponieważ wiele zajęć zajmuje wiele czasu i kosztuje sporo energii. To, jak się czujemy fizycznie, wpływa także na nasze myślenie i stany emocjonalne.

W ciągu ostatniego roku dużo pracowaliśmy (często po nocach), sypialiśmy nieregularnie i  wiele podróżowaliśmy, co na dłuższą metę jest bardzo męczące. Ale dzięki temu doświadczeniu zrozumieliśmy, że umiejętność zarządzania swoją energią jest częścią treningu i pracy nad sobą, ponieważ pozwala nam zapanować nad potrzebami ciała. Trzeba się nauczyć, jak to robić.

Dlatego chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma cennymi wskazówkami, które pozwolą Wam zharmonizować energię, pozbyć się przewlekłego zmęczenia i być bardziej efektywnymi w naszych codziennych działaniach.

Oto co poradziliśmy naszej przyjaciółce:

  • Znajdź czas na to, by się zrelaksować. Najlepiej, jeśli to będzie półgodzinna drzemka w środku dnia, jeśli jednak nie jesteś wolnym strzelcem i nie planujesz sam pracy, zrób to po powrocie do domu. Zaplanuj dzień tak, żeby było to możliwe. Niech nie będzie Ci na to szkoda czasu, ponieważ takie działanie poprawi Twoją efektywność w codziennych zadaniach. Połóż się i całkowicie odpuść, niech to będzie Twój czas. Nie musisz spać, istotne jest, żeby zrelaksować ciało i odpuścić myślenie. Pamiętaj, że dzięki codziennemu praktykowaniu transu czy medytacji szybciej będziesz się relaksować i regenerować i poprawi się Twoja zdolność do odpoczynku nawet w stresujących okolicznościach.
  • Naucz się relaksować w pracy. Znajdź ciche miejsce, usiądź wygodnie i zamknij oczy na choćby pięć minut. Załóż słuchawki na uszy i puść relaksującą muzykę. Możesz też wyjść na kwadrans, pooddychać świeżym powietrzem, zmienić na chwilę otoczenie.
  • Naucz się relaksować podczas podróży. W metrze, autobusie, rozluźnij ciało, zamknij oczy. Podaj sobie sugestię, że teraz Twoje ciało się regeneruje.
  • Zrezygnuj ze „złodziei czasu”. Telewizja i internet bywają przydatne, ale czy potrzebujesz ich w tak dużej dawce?
  • Zaplanuj, o której godzinie pójdziesz spać. W tym celu musisz mniej więcej wiedzieć, o której będziesz mył zęby, brał kąpiel czy wykonywał inne czynności, które masz w zwyczaju. Zaplanuj to.
  • Postaraj się ograniczyć stymulanty (np. kawę, napoje z kofeiną), które pobudzają na krótką chwilę, a tak naprawdę nie dodają energii na dłużej. Ostatecznie skutkują jeszcze większym zmęczeniem.
  • Pamiętaj, że na to, jak bardzo wypoczęty jesteś, ma wpływ nie tylko sen, ale też to, co jesz, czy ćwiczysz, ile masz stresu itp. Zadbaj o swoje zdrowie.

Pamiętaj! Pełnia zdrowia to harmonia na poziomie ciała, ducha i umysłu. Dbając o umysł i emocje, zadbaj też o ciało.

Maria i Artur Sołtysowie