Samoocena, ego i lęk - rozmowa z Adamem Dębowskim, psychologiem, coachem i biznesmenem o wychowaniu siebie - Polish Success Centre

Samoocena, ego i lęk – rozmowa z Adamem Dębowskim, psychologiem, coachem i biznesmenem o wychowaniu siebie

Obejrzyj nagranie webinaru Adama Dębowskiego Jak pozbyć się podświadomych blokad, które sabotują nasz sukces
September 23, 2015
Wojownicy w Londynie – relacja z seminarium Pawła Jana Mroza
September 29, 2015

Jak poradzić sobie ze zbyt niską lub wysoką samooceną?

Żeby pracować nad samooceną trzeba poznać swoją wartość, czyli wiedzieć w czym jestem wartościowy na poziomie kompetencji, wiedzy. Jakie mam wartości jako człowiek i nauczyć się je czuć. Gdy zaczniemy to czuć, to zaczniemy siebie doceniać i akceptować, a wtedy, jesteśmy w stanie poprawnie realizować samoocenę. Bo czym jest z kolei samoocena? To jest samodzielna ocena siebie. My nie jesteśmy w stanie dobrze ocenić siebie, jeśli mamy zaburzone poczucie wartości. Dopiero gdy jest ono w równowadze, jesteśmy w stanie obiektywnie, mądrze   siebie ocenić. Na tej podstawie buduje się pewność siebie. To jest taki trzypoziomowy proces: poczucie wartości, dzięki któremu jesteśmy w stanie siebie ocenić, a to z kolei wpływa na pewność siebie, czyli uczucie pewności związane z samym sobą.

 

Jak poradzić sobie ze zbyt silnym lub zbyt słabym ego?

Na pewno poznanie swojej podświadomości, nauczenie się budowania z nią dialogów i uwalniania negatywnych emocji oraz budowanie wartości, samoocena i pewność siebie – to wpływa na to, że zaczynamy budować relacje z ego. Zbyt silne ego, wynika z tego, że człowiek ma za niskie poczucie wartości, i musi się pompować. Wtedy ego zaczyna się nakręcać sztucznymi sposobami – poprzez ubranie, zachowanie, jakieś dziwne teksty do innych osób. To wszystko sprawia, że ego czuje się lepsze, a tak naprawdę, w środku, jest słabe. Bardzo często, gdy mówimy, że ktoś ma silne ego, to tak naprawdę ma słabe, ale próbuje nadrabiać. Osoby, które mają słabe ego, niskie poczucie wartości, nie umieją być silne więc czują się słabe, ale gdy zaczynają poznawać swoją wartość, automatycznie wpływa to na ich ego.

 

Jaka samoocena i ego są dla optymalne dla osoby dorosłej?

Będąc osobą dorosłą, potrzebujemy uporządkować swoją przeszłość, domknąć niedokończone sprawy, uwolnić negatywne emocje z przeszłości, zrozumieć siebie w teraźniejszości, czyli poznać swoje wartości, poznać siebie, zrozumieć siebie. Jeśli uporządkujemy i zrozumiemy siebie, to następnie możemy patrzeć w przyszłość i budować wizję swojej przyszłości. Jeśli to zrobimy, to naturalnym efektem tego będzie optymalna samoocena i optymalne ego.

Jak zredukować ograniczający nas lęk w swoim życiu osobistym, zawodowym, biznesowym?

Jeśli jest on silniejszy, głębiej zakorzeniony w podświadomości, to tylko i wyłącznie poprzez pracę z terapeutą, albo z coachem integralnym. W metodzie „Change Value Process” posiadamy wiele różnych narzędzi do tego, aby pracować z lękiem. Jednym z ważnych narzędzi jest umiejętność reakcji na lęk, czyli nauczenie się, żeby się nie nakręcać, nie tłumić go, tylko wejść w kontakt z tym lękiem. Nauczyć się z nim „rozmawiać”. Kolejnym etapem jest nauczenie się zadawania umiejętnych pytań, aby wejść w dialog ze swoimi myślami oraz odpowiednia praca ze swoją wyobraźnią i emocjami, aby zacząć je uwalniać. Kluczowym mechanizmem do uwalniania lęku jest zrozumienie jego intencji. Bardzo często nie chcemy się bać. Problemem nie jest to, że ludzie się boją. Problemem jest to, że nie chcemy tego lęku i nakręcamy się odczuwając go. W momencie kiedy umiemy zrozumieć główny mechanizm tzw. Intencję lęku, zaczynamy z nim pracować. Lęk, w większości przypadków, jeśli nie jest dogłębnie traumatyczny, albo nie wynika z uszkodzenia neurologicznego, ma pozytywną intencję – chroni nas. Musimy dotrzeć do precyzyjnej intencji, czyli tego, jaki jest cel lęku – po co ja tak naprawdę się boję, nie dlaczego się boję, tylko po co. Jak zacznę z tym pracować, to wtedy się otwieram.

 

Jak wychować dzieci, żeby nie doświadczyły braku miłości do siebie, niskiej samooceny, nadmiernego lęku, czy ograniczających przekonań? Jak zadbać o te obszary rozwoju naszych dzieci?
Gdy zaczniemy od siebie, gdy nauczymy się kochać, będziemy dowartościowani, pozbędziemy się niepotrzebnych lęków czy ograniczających przekonań, to wtedy naturalnie będziemy przykładem dla dzieci. Nie będziemy pseudomentorami, pseudonauczycielami i nie będziemy się mądrzyć, tylko będziemy realnymi przykładami. Nie będziemy przelewać na dzieci swoich frustracji, nie będziemy dowartościowywać się poprzez sukcesy albo porażki dzieci, bo tak niektórzy rodzice robią. Dowartościowują się i pielęgnują miłość tylko wtedy, kiedy dziecko osiągnie sukces. Wtedy oni mają poczucie, że są lepsi. Niektóre osoby dowartościowują się poprzez krytykowanie dzieci. Bo jak krytykują i sprawiają, że dziecko czuje się gorsze, to wtedy taki rodzic czuje się lepszy, silniejszy, a to doprowadza do patologii. Pierwsza rzecz, nie wychowujemy dzieci, wychowujemy siebie. Jak wychowasz siebie, a następnie uświadomisz sobie, na jakich wartościach chcesz budować relacje z dzieckiem, potraktujesz je jako partnera i będziesz dzielił się swoim pozytywnym i negatywnym doświadczeniem. Wtedy masz gwarancję, że będziesz wychowywać dziecko w miłości, wysokiej samoocenie i bez zbędnych lęków. Tego życzę obecnym rodzicom, jak i przyszłym. O tym będziemy również mówić na Mocy Podświadomości, dlatego serdecznie zapraszam, bo to są niezwykle ważne tematy. W „Change Value Process”, promuję rzeczy związane nie z aktywną motywacją, nie z żywiołem inspiracji, nie z byciem człowiekiem sukcesu w trzy dni, tylko w uporządkowaniu swojego życia, w zbudowaniu poczucia wartości, oraz w uwolnieniu się od blokad, które często są nieuświadomione. Bo dotykając tematów, które wpływają na wszystkich, a mało kto o nich mówi, mamy wtedy gwarancję, że ruszymy do przodu i nie będziemy super, pozytywnie nastawieni, tylko faktycznie będziemy systematycznie iść krok po kroku w kierunku sukcesu i większego poczucia zadowolenia z tego, co się dzieje.

Zapraszamy na seminarium Adama Moc Podświadomości. Kliknij http://www.polishsuccesscentre.com/moc-podswiadomosci/  aby uzyskać więcej informacji.