Podświadomość w biznesie – niewidoczne zagrożenie - Polish Success Centre
Spotkajmy się na Goniec Polish Festival
August 28, 2015
Wywiad z Wojownikiem, czyli Pawłem Janem Mrozem
September 2, 2015

Podświadomość w inteligencji biznesowej pokazuje, jak duży wpływ na wyniki finansowe mają emocje. Wiele kwestii i decyzji zależy od naszych nawyków i od tego co kieruje naszymi emocjami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak jest to ważne.

Aby zrozumieć czym jest podświadomość człowieka, warto sobie przypomnieć sytuację, w której wszystko przemawiało za tym, by podjąć jakąś decyzję lub wykonać określoną czynność, a mimo to czuliśmy wewnętrznie, że nie powinniśmy tego robić. Takie przeczucie jest intuicyjne i podświadome – czujemy, że coś jest wewnętrznie z nami sprzeczne. Często nie potrafimy tego jednoznacznie nazwać.

Mimo tego, że świat biznesu jest bardzo logiczny, a wiele z jego obszarów wymaga właśnie takiego spojrzenia, to właśnie od podświadomości zależy podejmowanie ważnych decyzji. Za przykład może posłużyć sytuacja, w której szef zleca pracownikowi jakąś czynność do wykonania, ten pyta go dlatego należy ją wykonać, lecz przełożony nie jest tego pewny i swoją decyzję uzasadnia tym, że ma takie przeczucie.

Podświadomość ułatwia nam podejmowanie decyzji. Wielokrotnie rozmyślamy o problemach i nie jesteśmy w stanie ich rozwiązać na poziomie logicznym. Gdy przestajemy myśleć o problemie, na przykład udając się na spoczynek lub włączając film, wtedy nasz umysł sam generuje rozwiązanie. Pomysł bierze się z naszej podświadomości – gdy odpoczywaliśmy, umysł nadal pracował, ale nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Archimedes odkrył prawo wyparcia podczas kąpieli, a Mendelejew we śnie wpadł na to, jak mają być ułożone pierwiastki w układzie okresowym.

Podświadomość ma duże znaczenie także wtedy, gdy zatrudniamy nowe osoby – to ona podpowiada, że z daną osobą, będzie nam się dobrze współpracowało.

Podświadomość to także wszystko z czego nie zdajemy sobie sprawy, ale wpływa na nas i nas buduje. To nasz kręgosłup wartości i hierarchia wartości, nasze zasady i światopogląd. Na co dzień o nich nie myślimy, ale gdy pojawia się konflikt, reagujemy filtrując wszystko przez te wartości.

Integralny model tożsamości, który opracowałem w 2012 roku, pokazuje, że człowiek składa się z ponad 30 elementów wpływających na jego funkcjonowanie i na to czy odnosi sukces czy też nie. Większość z nich to kwestie, z których nie zdajemy sobie sprawy.

Podświadomość daje o sobie znać w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach. W momencie gdy nagle zaczynamy się denerwować, czujemy napięcie lub zmęczenie, możemy stracić panowanie nad sobą. Dzięki pracy z podświadomością można ograniczyć takie sytuacje.

Te przykłady pokazują jak ważna jest podświadomość przedsiębiorcy i managera oraz w jaki sposób wpływa ona na nasze zachowania.

Adam Dębowski

 

Chcesz poznać tajniki podświadomości, dowiedzieć się jaki ma wpływ na sukcesy przedsiębiorcy, jak lokalizować znajdujące się w niej blokady i jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce? Przeczytaj o seminarium Adama Dębowskiego “Moc podświadomości – Jak podświadomość blokuje Twój sukces”.