W dobie mody na asertywność, wiele osób mylnie zakłada, że oznacza ona jedynie umiejętność mówienia “nie”. To jednak pojęcie o wiele szersze – to szereg zachowań, mających na celu szczere wyrażanie swoich uczuć i potrzeb, bez intencji ranienia innych osób. To złoty środek między agresją a uległością. To również autentyczność, płynąca ze znajomości siebie.
Skąd bierze się brak asertywności?
Zdaniem Kamili Rowińskiej, która już wkrótce przyjedzie do Londynu, by poprowadzić szkolenie Kobieta Asertywna w UK, trenerki specjalizującej się w temacie asertywności w życiu, pracy i biznesie, ludzie potraktują Cię tak, jak ich do tego przyzwyczaisz albo na ile im pozwolisz.
W procesie wychowania uczymy się, by zaspokajać potrzeby innych, a nie swoje oraz tłumić osobiste odczucia i pragnienia. Ulegamy innym, by uniknąć dezaprobaty, sprawienia przykrości lub wywołania konfliktu, nawet za cenę własnego dyskomfortu.
Postawa asertywna wynika z kolei z pozytywnych doświadczeń, głównie z dzieciństwa. Jeśli nasze granice były respektowane, a my szanowani, tego samego będziemy oczekiwać od innych jako dorośli. Nie będziemy musieli naszych praw ani zaciekle bronić, raniąc innych, ani ulegle wpuszczać kogoś na swoje terytorium.
Jak rozpoznać, że jestem na bakier z asertywnością
Prawdopodobnie przyzwyczaiłeś innych do tego i nie wiesz, jak teraz to zmienić. Najpewniej postawiłeś swoje potrzeby niżej niż potrzeby innych – Twojej rodziny, znajomych, kolegów z pracy, klientów.
Jeżeli chcesz zachowywać się asertywnie:
Pomyśl, jak bardzo zmieniłaby się Twoja biznesowa efektywność, poprawiły relacje z partnerem, pracodawcą czy dziećmi, gdybyś potrafił:
Asertywności można się nauczyć, nawet trzeba, jeśli Twoim celem są szczęście i sukces.
21 listopada Kamila Rowińska poprowadzi w Londynie na zaproszenie Polish Success Centre szkolenie Kobieta Asertywna w UK. Jeśli uważasz, że zyskałbyś z bycia bardziej asertywnym, wejdź na http://www.polishsuccesscentre.com/kobieta-asertywna/ aby zarezerwować miejsce na szkoleniu.