Proaktywność i dziewczynka z zapałkami - relacja z Wiednia - Polish Success Centre

Proaktywność i dziewczynka z zapałkami – relacja z Wiednia

Majowy PSC Networking i “Polak potrafi”
May 2, 2016
PSC Networking z Piotrem Sołtysem
May 26, 2016

Pierwsze seminarium w oddziale PSC w Wiedniu za nami. Jego prowadzącym był Krzysztof Jaworski, jeden z założycieli PSC, a tematem – “proaktywność”.

Można debatować nad formami, narzędziami, które prowadzą do osiągnięcia sukcesu. Najważniejsze jednak jest działanie. Nagle znajdujesz się w gronie ludzi. Są pośród nich chodzące wulkany energetyczne pełne pomysłów, radości, dla których doba jest zbyt krótka i tacy, którzy szukają takiego sposobu życia. W końcu je mamy raz.

Na stronie założycielskiej PSC znajdziemy wiele pozytywnych haseł. Można się nad nimi rozwodzić. Można polemizować, choć na pierwszy plan i tak wybija się nasza decyzja, bo to przecież od nas zależy, co zrobimy z naszym życiem. Wielki dar wolności nakłada na nas z jednej strony nieskończone możliwości, a z drugiej odpowiedzialność za swoje czyny. Przypomina mi się tekst, który czasami do mnie powraca, a jego składową są łacińskie przysłowia. Człowiek ma uszy, żeby słuchać. Słuchając samych słów nie nakarmi swojego brzucha. Żeby żyć musi jeść, ale przecież nie żyje po to, aby jeść. Zatem po co żyje człowiek?

Są ludzie, którzy jak Kilimandżaro są sami dla siebie pięknem, klasą samą w sobie i są ludzie, którzy istnieją jak górskie pasma, a każdy wierzchołek i szczyt jest inny, lecz każdy stanowi jego wielkie bogactwo.

Krzysztof JaworskiPierwsze seminarium w Wiedniu, pomimo deszczowej pogody, osobiście uważam za udane. Znalazłem rytm deszczowej piosenki w drodze do domu. Nie był to dla mnie czas zmarnowany. Pozwolił nabrać dystansu do siebie samego, swoich myśli, planów i idei. To nowe doświadczenie wieczoru spędzonego z ludźmi poszukującymi czegoś więcej i chcącymi od życia czegoś więcej pozwala patrzeć do przodu z optymizmem i nadzieją. W końcu nikt nie jest samotną wyspą, ale częścią czegoś więcej. Jedna cegła nie stworzy domu, jeden worek cementu nie stanie się fundamentem, a piekarz bez mąki, młynarz bez zboża, rolnik bez ziemi chleba nam nie da.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jedna z osób, która po zakończonym seminarium jadąc do domu samochodem, zatrzymała się obok nas i zaproponowała podwiezienie. To jest to. Pozytywna energia i pozytywne emocje.  Co w tym takiego niesamowitego? Proaktywność, czyli przekraczanie barier, porzucanie łańcuchów uprzedzeń, czy też wreszcie rozumne i świadome kreowanie swojego własnego życia. Kreowanie, czyli tworzenie.

ProaktywnośćPamiętacie dziewczynkę z zapałkami? Uwielbiam tą bajkę. Daje ogromne możliwości interpretacji i otwierania się na nowe. Gdyby ktoś kupił zapałki, wziął odpowiedzialność za nią, byłaby pewnie weselsza. Morał bajki mógłby przypominać największe i najlepsze przeboje światowego kina ze szczęśliwym zakończeniem. Stało się jednak inaczej. Idąc duchem czasów widzę okładki gazet, magazynów, najważniejsze wydarzenie dnia w serwisach radiowych i telewizyjnych. Co to za rodzice, którzy kazali dziecku sprzedawać zapałki na tak wielkim mrozie? A może jaka wielka, społeczna znieczulica. Zostawiam te chore osądy, słowne manipulacje i dowodowe matactwa. Każdy z nas może być dziewczynką z zapałkami, jej rodzicem, przechodniem. Dosłownie każdym z tej historii. Tutaj nasza wędrówka się kończy. Dochodzimy do zakończenia i morału. Chciałbym być zapałką. Na niej jest ogień, ciepło, światło, moc. Płatki śniegu i mroźne noce dla ognia nie straszne, chyba, że śnieżyce.

Być proaktywnym! To brzmi pozytywnie. To przede wszystkim być sobą! Oczywiście kawałek dalej, tuż za rogiem, z kolejną spadającą kroplą deszczu, jak z chińskiego ciasteczka wypada pytanie, a co znaczy być sobą? Pytań jest wiele, podobnie wiele odpowiedzi i niewiadomych. Jak w matematycznym równaniu. Zależy tylko pośród, jakich matematyków przyjdzie nam dochodzić wyniku i rozwiązania zagadki. Myślę, że warto czasami porzucić skorupy bezpiecznego jaja i wykluć się na nowo. Pozytywnie znaczy więcej.

Maciej Szwankowski
Portal “Pozytywna strona życia”
www.wenedi.eu