Baba dla baby, czyli Kamila Rowińska w Londynie - Polish Success Centre
Świąteczny PSC Networking w Roof Gardens!
December 2, 2015
Super obniżka cen biletów – tylko do 31 grudnia!
December 30, 2015

Kto zrozumie kobietę lepiej niż druga kobieta? Dzięki PSC było nas w Hiltonie na szkoleniu Kobieta Asertywna w UK niemal 200. 200 Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Singielki.

Matki.

Żony.

Prawdopodobnie i kochanki.

Różne doświadczenia.

Różne drogi.

Różne cele i aspiracje.

Różne życiowe sytuacje.

Kobieta Asertywna w UKW atmosferze zrozumienia i akceptacji, byłyśmy w stanie spojrzeć sobie w oczy i postarać się zrozumieć, że nie musimy być cały czas idealne.  Mamy prawo czuć to co czujemy. Mamy też obowiązek wobec siebie, żeby to wyrażać: szczerze i bez intencji ranienia innych.

To w porządku czasami nie myśleć, kiedy hormony buzują w naszej głowie, mieć chwilę słabości podczas okresu, kiedy ty zwalniasz, a życie przyspiesza. Albo podzielić się z kimś tym  jak to jest być w ciąży przez 9 miesięcy, kiedy twoje ciało nie jest twoje? Jaki ból fizyczny trzeba znieść, kiedy przyjdzie urodzić dziecko? Czy ile siły wewnętrznej trzeba w sobie mieć, żeby pozbierać się po jego utracie?

Ja tej soboty z nieogarnionym zachwytem przyglądałam się tym wszystkim kobietom  dającym sobie czas na refleksję nad sama sobą. Było wszystko, chwile zadumy, cisza przemyśleń, błyszczące fascynacją oczy, twarze rozświetlone radością dzielenia i szczery śmiech z własnej głupoty czy bezsilności.

Seminarium prowadziła Kamila Rowińska, trener i mówca motywacyjny. Jakby na potwierdzenie tej głębi mądrości życiowej wynikającej z przebytych doświadczeń, na podstawie życiorysu Kamili można by było napisać scenariusz filmowy. Trudne dzieciństwo, systematyczna i wytrwała praca nad sobą, żeby dojść na szczyt. Kiedy życie uśmiechało się pełną gęba, znowu uderzenia. Śmierć mamy. Rozwód. Guzy piersi.  I co dalej? Poddać się? Czy nie dać się?

Dla Kamili było: Nie dać się! Po przebytych próbach, podniosła się jeszcze silniejsza. A swoje doświadczenia i całą wypływającą z nich mądrość zawarła w książce „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”.  Tak, „odpowiedzialnie” za siebie i swoje uczucia i „zuchwale” z niczym nieograniczona wiarą we własne siły.

Czy jest ktoś bardziej odpowiedni żeby uczyć nas asertywności?

Ta drobna, filigranowa blondynka jest chodzącym dowodem na to, że nie określa nas to, co nas spotyka, ale to co z tym zrobimy. Łatwo jest poddać się wpływom otoczenia i postawić w uległej roli. Łatwo jest też chować się za: „To nie moja wina. To mój mąż, kolega czy teściowa”. Odrobinę trudniej jest spojrzeć na siebie ze zrozumieniem i zobaczyć jaką rolę my gramy w danej sytuacji.

Kobieta Asertywna w UKSama jestem trenerem i na co dzień pracuje z kobietami, które mają problemy z asertywnością. My po prostu jesteśmy wychowane na  „matki polki”. Obiad ugotowany, dom posprzątany, piekarnik wyszorowany, obrus wyprasowany. A my padamy ze zmęczenia. Dbamy o potrzeby wszystkich. Na męża hobby jest, na lekcje tańca dla córki jest, dla korepetycje dla syna wykopiemy choćby spod ziemi. A co z nami i naszymi potrzebami? Niekoniecznie je zaspokajamy. Według Kamili taka postawa uległości prowadzi do agresji i manipulacji. Zgadzam się. Jak szczerze nie wyrażamy swoich uczuć i stawiamy swoje potrzeby na ostatnim miejscu to po pewnym czasie pojawia się w nas taki mały złośliwy głos. „To nie w porządku. Oni powinni być ci wdzięczni. On powinni pomyśleć o tobie. Oni powinni cię lepiej traktować”. I zaczyna narastać w nas pretensja do domowników czy kolegów w pracy. I zaczynamy poddawać się frustracji. Tracimy cierpliwość do dzieci, krzyczymy na męża, narzekamy na współpracowników.

A co byście powiedziały Moje Drogie Panie na propozycję nauki  szczerego wyrażania swoich uczuć bez ranienia innych. Tego własnie za pomocą swoich wykładów, praktycznych i pisemnych ćwiczeń nauczyła nas Kamila i za co chciałabym jej tu z całego serca podziękować. Jest to nieoceniona umiejętność, która odmieni życie nasze i naszych rodzin.

Przychodzi mi w tym momencie takie powKobieta Asertywna w UKiedzenie do głowy:

„Jak mama nie jest szczęśliwa, to nikt nie jest szczęśliwy”.

Moje Drogie Panie podarujmy więc naszym bliskim siebie szczerze wyrażającą swoje uczucia. Siebie dbającą o swoje potrzeby. Siebie uśmiechniętą i szczęśliwą. Może to będzie kosztem uprasowanego obrusu, grafika na sprzątanie dla całej rodziny czy kolejki w wynoszeniu śmieci.

 Na zakończenie chciałabym Wam jeszcze zadać pytanie:

Co jest ważniejsze dla stworzenia harmonijnej i szczęśliwej rodziny? Sterylny dom z zapachem środków czystości unoszącym się w powietrzu czy radosny dom, gdzie śmiech członków rodziny odbija się echem od ścian?

Pozostaję z wyrazami najgłębszego szacunku i miłości do każdej z Was.

Aldona Oklińska – life coach
www.facebook.com/Aldonacoaching

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, pamiętaj – 9 kwietnia 2016 r. Kamila Rowińska poprowadzi w Londynie szkolenie Kobieta pewna siebie.

Kup bilet na szkolenie>>> http://www.polishsuccesscentre.com/kobieta-pewna-siebie/