Programy podświadomości a uzdrawianie relacji - Polish Success Centre
Zadbaj o swoje terytorium psychologiczne i o swoją asertywność
April 26, 2015
5 cech mentalności polskiej, które ograniczają nasz potencjał
May 25, 2015

Powszechnie wiadomo, że umysł człowieka składa się z części świadomej i podświadomej. Część świadoma zajmuje się logicznym rozumowaniem, jest odpowiedzialna za pamięć krótkotrwałą i jest związana z siłą woli. Ta część umysłu potrafi uświadomić sobie jednocześnie kilka bodźców. Część podświadoma umysłu posiada informacje dotyczące wszystkich zdarzeń, które Cię kiedykolwiek spotkały, wszystkich Twoich nawyków oraz emocji, z których zdajesz sobie sprawę lub nie oraz bardzo wielu aspektów życia. To w podświadomości zachowane są wzorce – tzw. programy podświadomości.

Takie programy można porównać do programów komputerowych, gdzie nasz umysł jest twardym dyskiem komputera, w który te programy są wgrywane. Wszyscy bez wyjątku jesteśmy programowani, a znaczna część naszych późniejszych zachowań czy też emocji (w tym negatywnych, jak np. lęk) jest „wgrywana” w dzieciństwie. Takie programy podświadomości wpływają na bardzo wiele aspektów naszego życia, między innymi na to, w jaki sposób będą wyglądały nasze relacje z partnerem, dziećmi, otoczeniem w pracy itd. Warto zdać sobie sprawę z tego, że to my posiadamy ten mechanizm, który powoduje, że w określonych sytuacjach zachowujemy się w określony sposób a nasze relacje odzwierciedlają podświadome wzorce. W bardzo niewielkiej liczbie przypadków takie głębokie wzorce da się przepracować lub ominąć siłą woli, ponieważ podświadomość ma tak wielką moc, że determinuje nasze życie, pozostawiając pozorne wrażenie wolnej woli. Tworzenie się programów to dość skomplikowana sprawa, ale można to zrozumieć na podstawie przykładów.

Na terapię zdecydował się Tomek, młody człowiek z fobią społeczną, który bał się towarzystwa innych ludzi do tego stopnia, że nawet musiał zrezygnować z dodatkowych kursów do pracy. Podczas zgłębiania warstw umysłu podświadomego sprawdziliśmy, w jaki sposób została zaprogramowana jego podświadomość. Problem tkwił w relacjach z ojcem i matką, które miał w dzieciństwie. Ojciec Tomka był dominujący, wiecznie krytykował syna, nie wspierał go, a w rezultacie poprzez ciągły nacisk zniszczył jego wiarę w siebie i podkopał zaufanie do świata. Do tego matka chłopca miała nerwicę i opanowana była przez własne, głównie nieuświadomione lęki. W umyśle chłopca wytworzył się program związany z brakiem poczucia bezpieczeństwa i wsparcia. Świat zaczął wydawać się niebezpiecznym miejscem, stąd wzięły się próby ucieczki od rzeczywistości i chęć schowania się przed ludźmi. Kluczem do wyleczenia stanu Tomka było naprawienie relacji wewnętrznego dziecka ze światem oraz praca z umysłem pozwalająca zapanować nad negatywnymi stanami emocjonalnymi. Naprawianie programu na poziomie podświadomym zaskutkowało coraz większą pewnością siebie, wiarą we własne siły i nawiązywaniem zdrowych relacji ze światem.

Innym przykładem może być tutaj Anna, kobieta po pięćdziesiątce. Anna przez całe życie bardzo ciężko pracowała na swoją rodzinę, płacąc za to swoim zdrowiem fizycznym i psychicznym. Utrzymywana przez nią rodzina (dwoje dorosłych już dzieci oraz niepracujący mąż) przyzwyczaiła się do tego, że może wykorzystywać Annę. Po dotarciu do programu podświadomości okazało się, że przyczyną tego, że kobieta znalazła się w takiej sytuacji było trudne dzieciństwo oraz trudna relacja z ojcem alkoholikiem. Podświadomość Anny zaprogramowała sobie, że będzie przejmować odpowiedzialność za innych ponad swoje siły. Dzięki pracy nad uzdrowieniem tej sytuacji kobieta zaczęła znajdować czas dla siebie i przestała ulegać zachciankom rodziny. Stwierdziła też, że nie będzie uzależniać swojego szczęścia od szczęścia swoich dzieci.

Dzięki pracy ze świadomością możesz zobaczyć swoje życie z innej, szerszej perspektywy oraz uzdrowić swoje relacje ze światem, bliskimi czy też współpracownikami. Możesz wpłynąć na to, jak wyglądają Twoje relacje i uzdrowić je, oraz jakich ludzi zaczniesz do siebie przyciągać. Zaczniesz widzieć, jak automatycznie wchodziłeś w różne sytuacje i relacje, jedynie odgrywając swoje role. W końcu przejmiesz kontrolę nad swoim życiem.

Pamiętaj – wszystko ma swój początek w umyśle!

Jeśli chcesz świadomie kreować swoje życie, serdecznie zapraszam Cię na warsztat „Uwolnij moc umysłu – uzdrawianie relacji”. Poruszymy na nim temat programowania umysłu, opiszemy, w jaki sposób tworzą się wzorce i jak pracować z podświadomością, aby zmienić nasze relacje na lepsze. Wejdź na http://www.polishsuccesscentre.com/uwolnij-moc-umyslu-uzdrawianie-relacji/ , by uzyskać więcej informacji na temat tego szkolenia.

Artur Sołtys, Maria Wyrwisz